En Yeniler
Yükleniyoor...

1999’da Açtığı Web Sitesiyle Tüm Dünyada Fenomen Olmuş Bir Adam: İnternet Mahir

“İnternet Mahir”i annelerimiz, babalarımız ve hatta abi-ablalarımız çok iyi hatırlıyor olabilir ancak biz 90 sonrası neslin çoğu “O da kim yeaa?” şeklinde karşılıyoruz. İşte internetle tanıştığımız ilk yıllarda, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bir fenomen haline gelmiş, doğal mı doğal bir adam: Mahir Çağrı’nın eğer bilmiyorsanız çok şaşıracağınız; biliyorsanız da bir kez daha hatırlayıp “Vay beee!” çekeceğiniz hikayesi.

Mahir Çağrı, namıdiğer “İnternet Mahir”, 1999 yılında açtığı kişisel web sitesiyle çok hızlı bir biçimde tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline geldi.
internet mahir
internet mahir

“1999’un aralık ayıydı. Arkadaşlarla chat yapıyordum. O yıllarda henüz sosyal ağ yok. Facebook yok. Tek tük web sayfası var. ‘Ben de bir tane yapayım!’ dedim. Ve hayatım değişti.”
Basit bir tasarım, bozuk bir İngilizce ile kurulan ve Mahir’in günlük yaşamından fotoğraflarını paylaştığı “www.ikissyou.org” sayesinde, birkaç saat içinde tam 800 bin kişi onunla iletişime geçti.
internet mahir
internet mahir

Bir garip internet sitesi olan ikissyou.org, Türkiye’de insanlar tarafından küçümsendi belki ama Mahir bu web sitesi sayesinde, Türkiye hariç, tüm dünyada fenomen oldu.

“Birden bire telefonlarım kilitlendi. İnanılmaz bir trafik! İngilizce, Fransızca, Çince, Japonca, Rusça ve anlamadığım bir sürü başka dilde insanlar aramaya başladı. Çoğu da kadın. Çığlık çığlığalar. Sesimi duyan, ‘Sen Mahir misin?’ diyor, ‘Gerçekten böyle bir adam var mı?'”

Mahir’in web sitesinde kullandığı Türkçe düşünülerek yazılmış İngilizce cümleler, tüm dünyanın sempatisini kazanmasını sağladı: “Who is want to come TURKEY I can invitate… She can stay my home…”


i kiss you
i kiss you

İşte o cümlelerden bazıları: :)


  •  I KISS YOU!!!!!! (Sizi öperim!!!!!!)  •  Who is want to come TURKEY I can invitate ….. She can stay my home …….. (Kim Türkiye’ye gelmek ister ben davet edebilirim ….. O (kız) evimde kalabilir ……..  •  I like music , I have many many music enstrumans my home I can play (Müzikten hoşlanırım, evimde çalabileceğim birçok müzik enstrümanı var)  •  My profession jurnalist , music and sport teacher , I make psycolojy doctora (Mesleğim gazetecilik, müzik ve spor öğretmeniyim, psikoloji doktorası yaptım)


ikissyou.org bir günde çektiği 50 bin ziyaretçi ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi. Ve Mahir de, 2000 yılında Forbes dergisi tarafından en ünlü 100 isim listesinde yer buldu kendisine.
internet mahir
internet mahir

Guiness kayıtlarına göre, Mahir’in sitesini 1999 Kasım-2000 Nisan arasında 3 milyon 173 bin 973 kişi ziyaret etti. Ayrıca Yahoo’nun 10. yıl dönümü için belirlediği “internetin akıllarda yer etmiş en önemli 100 olayı” içerisinde de, Mahir’in sitesi 3. sırada yer aldı.

“Siteyi bilinçli yaptım. Ama o 800 bin kişinin, birkaç saatte bana nasıl ulaştığı meçhul. Birdenbire, bütün dünyada yayılıverdi. Bu olay ‘sosyal ağ’ın başlangıcı oldu. ABD’deki üniversitelerde tez konusu oldum. ‘Normal bir insan, nasıl böyle fenomen olabildi?’ diye.”

Peki normal bir insanın böyle bir fenomen haline gelmesinin sırrı neydi?

internet mahir
internet mahir

“Doğal ve gerçek yüzümü gösterdim. İnsanlar, internette kendilerini olduklarından farklı gösteriyor. Ben öyle yapmadım, hep aynı adamım.”

Böyle açıklıyor Mahir başarısını. Sonuç olarak o da, web sitesini açtığında bu ilgiyi beklemiyormuş ama iki hafta içinde Sylvester Stallone’nin ajansı onunla görüşmek için İzmir’e gelince, ikna olmuş başarısına. :)

Facebook, Twitter gibi siteler yokken ve hatta insanlar interneti nasıl kullanacağını bilmezken, bütün gözleri üzerine çeken Mahir, aslında tüm dünyaya ilham oldu.
internet mahir
internet mahir

Ama kendi ülkesinden insanlar onunla dalga geçti. Mahir burada insanların dalga geçmesinden hiç rahatsız olmadığını çünkü yurt dışına gittiğinde insanların ona mücevher muamelesi yaptığını söylüyor.

“Türkiye beni kullanabilirdi. Ama bence, benim ne olduğumu kavrayamadılar. Murat Birsel o yıllarda yazmıştı, ‘Bu adamla ilgilenin. Bütün dünya onun peşinde’ diye. Çarpıcı bir yazıydı. Ama sonuç, elde var sıfır.”

Dünyanın dört bir yanından hayranları onu görmek için Türkiye’ye geldi; Meg Ryan, Julia Roberts gibi ünlü isimler ona mesajlar attı; David Bowie ise kendisinin taklidini yaptı… :)


İşte bu da David Bowie’nin Mahir’e olan hayranlığının kanıtı.

2006’da çıkan ve tüm dünyada başarı yakalayan Borat isimli komedi filmi karakteri ile ilgili The Guardian gazetesi Mahir’in taklidi olduğunu yazdı.
internet mahir
internet mahir

“The Guardian gazetesi, Borat’ın benim taklidim olduğunu yazdı. Zaten filmin fragmanına baktığınız zaman, içerik olarak benim internet sitesindeki aynı fotoğrafları görüyorsunuz. Borat pinpon oynuyor, mayolu fotoğrafı var. Alenen beni taklit ediyor.”

“Londra’da menajerimle birlikte sinemadan çıktık, onun aklına geldi, ‘Otele gidince maillerine bir baksana’ dedi. O da ne! Yıkılıyordu posta kutum. Reuters, BBC, CNN, her yerden röportaj teklifi yağıyordu! Ertesi gün otelin lobisi kameralarla doluydu. Bir günde tam 12 röportaj verdim.”

Mahir, bununla ilgili dava açmayı da düşündü ama bir şekilde bu düşüncenin devamı gelmedi.

İnternet Mahir’in çizgi filmi yapıldı, hayatı kitap oldu ve hakkında bir de belgesel film çekildi…


Yukarıda gördüğünüz video 2015’te vizyona girmesi beklenen belgesele ait ancak film hala vizyona girmiş değil. Dolayısıyla da akıbeti nedir, bilemiyoruz. Mahir hakkında yazılmış “I Kiss You/ Mahir Çağrı’nın Büyülü Öpücüğü” isimli kitapta ise, kitabın yazarı Güven Paşaoğlu, şu cümleleri kuruyor onun için:

“Mahir internetin peygamberi. Ama ne yazık ki, kimse elinden tutmadı. O dönem değerini fark edebilseydik, belki de Facebook’u Türkiye yapabilecekti. Çünkü ‘sosyal ağ’ denilen şey, ilk önce Mahir’in yaptığı o siteyle hayata geçti. Ama hiçbir şey için geç değil. Harika projeleri var. Her şeyi tekrar yapabilir. Yapacak da. Onda bu cevher var. Mahir, tekrar küllerinden var olacak!”

Peki ya kimdir Mahir Çağrı?

Mahir Çağrı
Mahir Çağrı

Son olarak onu, kendi web sitesinde bulunan metinle tanıyalım: Mahir Çağrı Kimdir?

“Çağlar boyunca kulaklarımıza büyülü sözler fısıldandı. İnternet devrinde ise büyülü sözleri büyülü bir öpücüğe dönüştüren bir adam ortaya çıktı. Gönderilen tek bir öpücüğün ardından milyonlarca hayranı onunla tanışmak istedi.

Büyülü öpücüğün hikâyesi ve arkasında yatan felsefe dünyayı değiştirebilir.

Annesine düşkün bir çocuk olarak tanıtılan Mahir, annesinden gelen samimi ve sevgi dolu öpücüğün büyüsünü hayatı boyunca unutamaz.

İlk aşkıyla birlikte yaşadığı hayal kırıklığının ardından karşısına çıkan her kadınla o ilk aşkın yaralarını sarmaya çalışır. İstediği sadece sevgi dolu samimi bir öpücüktür. Bunun için son bir umutla internet sitesi üzerinden dünyaya öpücük gönderir.

İşte o anda Mahir’in hayatı tamamen değişir. Yalnız bir insan olan Mahir, bir gecede internet ortamının en meşhur karakteri haline gelir. Mahir’in büyülü öpücüğünün etkisi her geçen gün artar.

2000 yılında Forbes dergisi tarafından en ünlü 100 insanın arasında yer bulur kendine.”

Kaynaklar : 1

Benzer Aramalar: internet mahir , internet mahir kimdir , mahir ,mahir çağrı , ı kiss you , i kiss you mahir , fenomen mahir , web mahir 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.