En Yeniler
Yükleniyoor...

3 Boyutlu Yazıcı Nedir ? Nasıl Çalışır ?

3 Boyutlu Yazıcı Nedir ? Nasıl Çalışır ?


Son dönemin en yeni teknolojik gelişmelerinden biri hiç şüphesiz 3D yazıcılardır. Endüstriyel alanda dijital tasarımların ortaya konulmasında yaygınlaşan ve bireysel kullanımda da giderek tercih edilmeye başlanan teknolojilerden biridir. Maketmodel yapımından hediyelik ürünlere, aksesuardan oyuncak modellemesine kadar tasarımlara yeni bir vizyon kazandıran bir cihazdır. Peki, Teknolojinin son geldiği noktalardan biri olan 3 boyutlu yazıcı nasıl çalışır?
3 boyutlu yazdırmanın gelişiminde, hayallerin tasarıma dönüştürülmesi en başta gelen düşüncedir. CAD gibi yazılım tabanlı uygulamalarla modellenmekte olan tasarımlar, 3 boyutlu yazıcıyla oluşturulacak olan nesnelerin esasını meydana getirmektedir. Değişik uygulamalar vasıtasıyla, farklı kesitlerde ve farklı katmanlarda tasarım olanağı sunulmaktadır.  Hızlı bir şekilde başlı başına bir sektör halini alan 3 boyutlu yazdırma alanında, değişik tasarımların sunulduğu Shapeways, Sculpte ve Thingiverse gibi web sitelerinden faydalanılabilmektedir.
3 boyutlu yazdırma teknolojisi, tıraşlama ve geleneksel nesne tasarımı anlayışının aksini, yani elde edilmek istenen nesnenin parçalar eklenerek ortaya çıkarılması prensibiyle çalışmaktadır. Tasarımın 3D yazıcıyagönderilerek ortaya çıkarılmasında, yazıcının teknik özelliklerine bağlı olarak plastik, kauçuk, poliüretan ve kağıt türevi malzemeler kullanılabilmektedir. Yazdırma prosesi, daha çok sprey uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Bu prosesin tamamlanması, tasarlanan objenin büyüklüğüne ve karmaşıklığına bağlı olarak saatler ya da günler sürebilmektedir.
3 boyutlu yazdırma teknolojileri sağlık alanı ve uzay teknolojilerinde önemli bir katma değer sağlanmasına imkan vermiştir. Özellikle sağlık sektöründe, protez üretiminde 3D yazıcıların kullanılabileceği düşünülmektedir. Endüstriyel tasarımlardan sağlık alanına, ihtiyaç duyulan birçok malzemenin 3 boyutlu yazdırma teknolojisiyle hangi boyutlara ulaşacağını yakında daha net olarak görebileceğiz.


Benzer Aramalar: 3 Boyutlu yazıcı , 3d yazıcı , 3d yazıcı nedir , 3d yazıcı nasıl çalışır , 3 boyutlu yazıcı nedir , 3 boyutlu yazıcı nasıl çalışır

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.