En Yeniler
Yükleniyoor...

HER YER KÜÇÜK PRENS - Ayşe Seda

 HER YER KÜÇÜK PRENS

Selam bugün Küçük Prens'ten bahsedeceğim :)

  Küçük Prens'in popülaritesinin arttığı şu dönemlerde girdiğim her kitapçı, kırtasiye ve türevlerinde yüzlerce küçük prensli objeyle karşılaşıyorum. Bugün çocuk kitaplarının olduğu kısımda karşılaştığım, başkarakterin Küçük Prens olduğu çocuk kitaplarını görünce yok artık dedim. ''Küçük Prens Özgüven Kazandıyor'', Küçük Prens Karanlıktan Korkmuyor'' vs. bu duruma oldukça şaşırdım. Bu aralar ilginin arttığının farkındaydım ama bu boyuta geleceğini bilmiyordum. Bu konuya değinmem gerektiğine karar verdim. Öncelikle kitaptan bahsetmek istiyorum.
  Küçük Prens Fransız yazar ve pilot tarafından yazılan ve 1943'te yayımlanan hikâyedir. Yıllardır dünyanın en çok okunan ve çevrilen kitabıdır. Türkiye'de birçok ünlü yazar Türkçeye çevirmiştir ( Örn: Cemal Süreya ve Tomris Uyar) Tiyatro, sinema, ve şarkılara ilham vermiştir. Bir dönem Fransa'da 50'lik banknotlara basılmıştır. Türkiye'de 2015 yılına kadar telif hakkı sadece Mavibulut yayıncılıktayken daha sonra serbest kalınca 204 kitabevi tarafından basılmıştır.
  Kitapta Küçük Prensin farklı gezegenlere seyahat ederek orada karşılaştığı tipik yetişkinlere karşı tutumu, eleştirileri yer alıyor.Kralın gezegeni otorite tutkusunu, sanatçının gezegeni, kendini beğenmişliği ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu iletişimsizliği, sarhoşun gezegeni, umutsuzluk ve buna dayanan unutma isteğini, iş adamının yaşadığı gezegen, amaçsız sahip olma tutkusunu, fenercinin gezegeni anlamsız ve sorgulamaksızın yerine getirilen görev duygusunu, coğrafyacının yaşadığı gezegen ise bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışını sembolize eder.
   Kitabı bir kaç kez okudum. Her seferinde farklı bir yeri daha dikkatimi çekmeyi başardı. Okunan her yaş ve zaman dilimde farklı algılanabilecek bir kitap Küçük Prens. Okurken altını çizme isteği uyandıracak birçok kısmı var.  Bu nedenle bu az sayfalı ve kocaman yazılı, bol resimli kitabı okumaktan pişman olmayacaksınız.Kalemle okumanızı tavsiye ederim.
   Bakalım siz kitapta neler bulacaksınız, neler düşüneceksiniz? :)
 HER YER KÜÇÜK PRENS - Ayşe Seda

2 yorum: Bir Yorum'da Sen Bırak

  1. Kitap hakkında aradığım yorumları burada bulabildim teşekkür ederim...

    YanıtlaSil

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.