En Yeniler
Yükleniyoor...

Su İçmenin Vucuda 7 Yararı

Su İçmenin Vucuda 7 Yararı

Su İçmenin Vucuda 7 Yararı
Su İçmenin Vucuda 7 YararıVücudumuzun % 70 'i sudan oluşur ve vücudumuzda ki tüm sistemlerin çalışması için su bizim için vazgeçilmezdir.Su içmek , sağlığımız için yapılması gereken en kolay şeylerden biridir. Fakat çoğumuz su içmeyi gün içerisinde unutuyoruz. Yorucu geçen bir günün ardından eve ilk adımınızı attığınızda eliniz sürahiye uzanır. İçtiğiniz bir bardak suyun ardından vücudunuz rahatlar, zihniniz açılır ve kendinizi yenilenmiş hissedersiniz.1. Zayıflamak İçin Su İçin


Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Bunun için en basit ve etkili çözüm bol bol su içmek. Hem metabolizmanızı hızlandıran hem de tokluk hissi veren su sayesinde fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Su
Zayıflamak İçin Su


Gereksiz yere kalori almanıza neden olan içecekleri su ile değiştirin. Yemekler önce içeceğiniz bir bardak su, sizi frenleyerek gereğinden fazla yemenize engel olacaktır. Meyve suyu veya sodanın yerine içtiğiniz su sayesinde 200 kalori daha az almış olacaksınız.

Ayrıca ne kadar fazla su içerseniz metabolizmanız o kadar çok çalışacaktır. Özellikle soğuk su içtiğinizde, vücudunuz suyu ısıtmak için fazladan kalori yakmak zorunda kalacaktır.


2. Enerji Kaynağı ve Kalp Dostu Su


Kalp Dostu Su
Kalp Dostu Su
Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız bir bardak su kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Vücudunuzdaki su kaybı yorgunluğunuzun nedeni olabilir.

İçtiğimiz su sayesinde kanımız, hücrelerimize daha fazla oksijen ve diğer gerekli maddeleri daha hızlı taşır. Eğer yeterince su içerseniz, kalbiniz de kanı pompalamak için fazladan enerji harcamayacak ve yorulmayacaktır.

Ayrıca Amerikan Kaliforniya Loma Linda Üniversitesi’nden araştırmacıların, 20.000 kadın ve erkek üzerinde yaptığı incelemeler neticesinde; günde 5 bardaktan fazla su içen bireylerde kalp hastalıkları ya da kalp kriziyle karşılaşma oranının günde 2 bardaktan az içen adaylara göre daha az olduğu saptandı.


3. Stresi Su İle Azaltın


Su Ve Stress
Su Ve Stress
Beyin dokusunun %85’i sudan oluşur. Eğer vücudunuzda yeteri kadar su yoksa hem ruhen hem de fiziksel olarak kendinizi stres altında hissedersiniz.

Susuzluğa dayanamamızın sebebi de aslında budur. Susuz kalan beyin dokuları su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.

Vücudumuzun ve zihnimizin maruz kaldığı stresi en düşük seviyede tutmak için çalışma masanızda ya da yanınızda sürekli su bulundurun ve sık aralıklarla yudumlayın.4. Kaslarınızı Güçlendiren Mucize


Su içmek, kaslarınızda zaman zaman meydana gelen kasılma ve krampları engellemede oldukça etkilidir. Vücudunuzdaki kasların sağlığını koruyabilmek için bol su içmek en basit yöntemdir.
Su ve Kaslar
Su ve Kaslar

Antrenman ve egzersizlerin hem öncesi hem de sonrasında içtiğiniz su, bu kasılmalar ile başa çıkmada etkili olurken aynı zamanda çabuk yorulmanızı da engelleyecektir.


5. En Güzel Cilt Koruyucu Su

Cilt Güzelliği Ve Su
Cilt Güzelliği Ve Su

Vücudunuz susuz kaldığında yüzünüzdeki kırışıklık ve çizgiler daha belirgin bir hal alır. İçtiğiniz su, cildinizde kremler ile aynı etkiye sahip doğal bir nemlendirici etkisi gösterir.

Bol su içmek, kan akışını hızlandırır, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve dolayısıyla daha genç görünmenize yardımcı olur.
6. Sindirim Sorunlarının Çözümü


Su ve Sindirim Sistemi
Su ve Sindirim Sistemi
Lifli besinlerin yanı sıra su da sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar.

Ayrıca ne kadar lif tüketirseniz tüketin, yeterince su içmediğinizde, aldığınız lifler vücudunuz tarafından etkili bir biçimde kullanılamaz.

Su, vücudunuzdaki atık maddeleri çözerek atılmasını kolaylaştırır. Su içmediğiniz takdirde bağırsaklarınızın yüzeyi susuz kalır. Bu şartlar altında sindirim ve boşaltım sisteminiz düzgün çalışamaz ve ağrılara neden olur.

su damlası

7. Böbrek Taşlarını Su ile Uzak Tutun


Su ve Böbrek Taşları
Su ve Böbrek Taşları
Böbrek taşı olanlar bu durumun nasıl zor olduğunu çok iyi bilir. Hareket ettiğinizde büyük acı çekmenize neden olan böbrek taşlarını bol su içerek hayatınızdan uzak tutabilirsiniz.

İçtiğimiz su böbrek taşı olarak bilinen katılaşmış parçacıkları meydana getiren ürindeki tuz ve mineralleri çözerek bu rahatsızlıktan korunmamıza yardımcı olur.

Böbrek taşları seyreltilmiş ürinde oluşamaz. Bu yüzden acılı ve ağrılı bir sorun olan bu taşların oluşumunu engellemek için bol su için.

Ne Kadar Suya İhtiyacımız Var?


Su içmenin yararları su götürmez birer gerçek. Ancak ne kadar su içmek bize yarar sağlayacaktır?

Genellikle bilindiği gibi günde 6 bardak su içmek vücudunuz için yeterli olacaktır.

Terledikçe ya da egzersiz yaptıkça daha fazla suya ihtiyaç duyacaksınız. Ancak başka içecekler tüketiyorsanız bu miktarı daha aza indirebilirisiniz. Peki, su içmeyi unutanlar? Faydalarını bildiği halde bir türlü aklına gelmeyen ve gün boyunca bir bardak su bile içmeden uykuya dalanlar?

Su içmeyi unutanlar için etkili ve kolay önerilerimiz var:


• Yanınızda bir şişe su taşıyın ve boş kaldığınızda içmeseniz bile elinizde tutun. Suyun varlığını hissettikçe içmek isteyeceksiniz.
İş yerindeki masanızda devamlı bir bardak su bulundurun.
• Yatağınızın başucuna da bir bardak koymayı unutmayın. Çoğumuz sabah susamış bir şekilde kalkarız. Ancak planlarımız aklımıza geldiğinde su içmeyi unuturuz.
Her gün içtiğiniz bir fincan kahve ya da bir şişe soda yerine bir su için.
Gün içerisinde içmeniz gereken 6 bardak suyu bir kerede içmeyin. Gün boyunca aralıklarla tüketmek daha yararlı olacaktır.

Karpuz
Karpuz


İhtiyacınız olan tüm suyu içeceklerden karşılamak zorunda değilsiniz.

Su miktarı fazla olan besinler:

%90 Üzerinde


 • Karpuz
 • Çilek
 • Domates
 • Kereviz
 • Ispanak
 • Salatalık
 • Brokoli


% 80–90 Arasında


 • Havuç
 • Portakal
 • Elma
 • Baklagiller
 • Üzüm
 • Patates


Bu tavsiyelere uyduğunuzda aradan çok uzun zaman geçmeden suyun hayatınızda vazgeçilmez bir yeri olacaktır. Düzenli olarak tükettiğinizde ise sağlığınızda ne kadar büyük bir etkisi olduğunu göreceksiniz.


Benzer Aramalar: su içmek , su içmenin yararları , su içmek ve sağlık , cilt güzelliği için su içmek , böbrek taşları için su içmek

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.