En Yeniler
Yükleniyoor...

BİR KİTAP KURDUNUN NEFRET LİSTESİ- Ayşe Seda KoçakBİR KİTAP KURDUNUN NEFRET LİSTESİ

 
    Yazımda kitap okuyan, kitap sahibi olan, kitaplarına değer veren vs. kişilerin hoşlanmadığı şeylerden bahsedeceğim. Kendi görüşlerim ve araştırmalarım sonucunda yapılmaması gerekenlerden bir liste oluşturdum. Bunlardan herhangi birini daha önce yapmış olanlar,yapmayı sürdürenler hatta yapmayı düşünenler... Yazıyı okuduktan sonra bir kez daha düşünün sonuçları hoş olmayabilir :)
1. Öncelikle yapılmaması gerekenlerde gerçekten bir numara olmayı hak eden ayrıca da en çok yapılan yanlış. Ödünç verilen kitabın geri getirilmemesi. Sizin için değerli olmayan o kağıt yığını bizler için büyük değer taşıyor. Okumak için aldınız madem okuyun, eğer okumaya niyetiniz yoksa da getirin. Nezaket gereği isteyemiyoruz...

2. Kitabın getirilmemesine en kötüsü dedik evet ama eskisi gibi gelmemesi diye de bir durum var. Eğer üzerini çizmeniz , buruşturmanız için vermiş olsaydık kitap yerine defter verirdik. Bizim gözümüz gibi baktığımız çizgi çizmeye kıyamadığımız kitaplarımızı aynı şekilde geri getirin lütfen :)

3.Otobuste, ders arasında, kafede vs. bizi kitap okurken gören birinin kitabı görmezden gelerek sürekli lafa tutması. Kitap okuyorum işte.

4. Birilerinin gelip en sevdiğim kitabı sorması! Sanki birini seçebilecekmişim gibi. Ortaokulda okuduğumun yeri ayrı, lisedekinin yeri ayrı. hepsi benim değerlilerim :)

5. Yıllar önce çok severek okuduğum bir kitabı şimdi okuduğumda '' ben bunu nasıl okumşum yaaaa'' diye düşünüp büyük hayal kırıklığı yaşamak.

6. Kitaba başlayıp birkaç bölüm okuduktan sonra kitaptan nefret etmek. Ne yazık ki bırakamıyorum. Kötü de iyi de olsa bitirmem ve üzerine yorum yapmam gerekiyor. Evet bu da bir deneyim ama bitene kadar neler düşündüğümü tahmin edemezsiniz :)

7. Çok beğendiğim üzerine günlerce düşündüğüm, öve öve bitiremediğim kitabın filme uyarlanması. Kolay kolay izlemem bu uyarlamaları ama kitabı okumamış birinin gelip film çok güzeldi demesini sevmiyorum. ah bir de kitabı okusan :)

8.  Okumaya doyamadığınız, günlük hayattan kaçıp okumak için can attığınız kitabın bir anda bitmesi. Çok acıdır. Devamı hakkında hayaller kurdurur, yazarını bulma isteği uyandırır.

9. Belli bir düzenle, sıralamayla koyduğum kitaplarımın benden izinsiz karıştırılması, yerlerinin değiştirilmesi. Anneler ortalık düzenlerken yapıyorlar genelde ama gerçekten kısa süreli de olsa sinirleniyorum.

10. Son olarakta ; Bazı kitaplardan alıntılar yapılıyor. Bu çok güzel okumayanlar için. Ancak öyle alıntılar var ki ne demek istediğini ancak geneli okuyarak anlayabilirsiniz. Eğer okumadan paylaşırsanız çok alakasız bir anlama gelebilir. Bu alıntıları yapıp filozof edasıyla sosyal medya alemlerinde olanlar da bu listeye ucundan kıyısından girebilir:)

Kendi halide bir okuyucu olarak aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya sizin için '' nefret'' olan başka şeyler varsa listeye ekleyebiliriz:)

Instagram hesabım www.instagram.com/aysesedak
BenzerAramalar:OkuduğumKitaplar,okurlarınnefretleri,birkitapkurdununnefretlistesi,kitapokuyanlar,kitapkurdu,okur

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.