En Yeniler
Yükleniyoor...

MİLENA'YA MEKTUPLAR-Ayşe Seda Koçak

MİLENA'YA MEKTUPLAR

      Franz Kafka'nın en ünlü eserlerinden biri olan, büyük aşkı Milena'ya yazdığı mektupların derlenerek oluşturulduğu kitabıyla karşınızdayım. Üniversite ikinci sınıfın ortalarında okudum kitabı  ancak hepsini okumaya çalıştığım için biraz sıkılmıştım. Daha sonra ara ara içindeki mektuplardan okuduğumda çok daha zevk alarak ve özümseyerek okuduğumu söyleyebilirim. Bundan sonra okuyacak olanlara tavsiyem bir süre başucu kitabı yapabilirsiniz. Aynı anda başka bir kitap okurken, Milena'ya mektuplardan her gün bir bölüm okuyarak daha fazla zevk alacağınızı düşünüyorum.
Kitap Kafka'nın Milenaya'ya yazdığı onlarca aşk mektubundan oluşmaktadır.. Nisan 1920 yılında başlayan yazışmalar neredeyse Kafka'nın ölümüne kadar devam etmiştir. Kendi mektuplarının yayınlanmasını istemeyen Milena, ilişkisi biter bitmez mektupları yok etmiştir. 1920-1923 yıllarındaki mektuplardan oluşan kitabın önsüzünü mutlaka okumalısınız. Yoksa ilk başta bayağı şaşkınlık yaşayabilirsiniz.

 Milena evlidir, Kafka ise nişanlı..,Bu durum kitabı daha ilginç hale getiriyor ve her mektubu merakla okumanızı sağlıyor.Her saniye birbirine ulaşma imkanı olan sevgililerin olduğu bir dönemde olduğumuz için mektupla haberleşmeye tahammül seviyemizi düşünemiyorum bile. Bazen günde on mektup yazıp aşkını böyle sabırla bekleyen, heyecanla günler geçiren aşkları okumak, özellikle de birinci ağızdan, beni etkilemişti. Kitapta çok beğendiğim kısımlardan  alıntı yapmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz. Şimdiden iyi okumalar.

...Dükkanlardan çıkarlar, bize bakarlardı! Ne saçma şeyler bunlar, değil mi? Ne türlü seninim Milena, anla! Bu aşçı kadınlar, bu korkutmalar, otuz sekiz yılın ciğerimde biriktirdiği toz toprakla ne denli seninim bilsen! Bunlar değildi demek istediğim, ya da başka türlü diyecektim, olmadı... Gece ilerledi, kesmeliyim artık, uyumam gerekiyor... Oysa biliyorum; uyuyamayacağım. Sana yazmaktan vazgeçtiğim için uyuyamayacağım.

...Biri bana kendini kaptırınca, anlamıyorum, bocalıyorum. Bu yüzden nice dostlukları bozmuşumdur. Karşımdakinin inancına, iyi niyetine bakmadan (söz konusu bensem, yoksa başka konularda böyle değilimdir) yanıldığını göstermek isterim hep.

 ...Konuşmasalar, sussalardı, ne iyi olacaktı...
 

Benzer Aramalar:OkuduğumKitaplar,FranzKafka,Milenayamektuplar,Milena,Franz

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.