En Yeniler
Yükleniyoor...

Mustafa Kemal Atatürk Hakkında BilinmeyenlerMustafa Kemal Atatürk Hakkında BilinmeyenlerMustafa Kemal Atatürk


     Atamızın boyu 1.74, kilosu 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah rugandı.

     Atatürk'ün TC kimlik numarası 10000000146. Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla konulmuştur.

     Atatürk'ün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı.

      Kahveyi de çok severdi. Günde 10 - 15 fincan Türk Kahvesi içiyordu.

     Atatürk'ün tüm gömlekleri beyazdı. Takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. Lacivert rengi sevmezdi. Bu nedenle gar dolabında laciverte yer yoktu.

     Atatürk'ün " Foks " adında bir köpeği vardı. Atamız Foks'u Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen " Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi"nde sergileniyor.

     Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı. Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Yüzlerce kitabı vardı. Ancak en sevdiği kitap Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu romanıydı. Öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfayı açıp okurdu.

     Atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu.

     Atatürk'ün bu kitap dışında 13 kitabı daha vardı. Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı.

     Atatürk isminde bir çiçek vardı. Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiye de yetiştiren bitki bilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi.

     Mustafa Kemal Atatürk, son söz olarak "Aleykümselam " dedi. Anlatılanlara göre Atatürk doktoruna dikkatle baktı ve " Aleykümselam " dedi. Ardından girdiği komada 30 saat kaldı. 10 Kasım günü ise maalesef hayatını kaybetti.


Atamızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Mustafa Kemal AtatürkBenzer Aramalar:mustafa kemal atatürk hakkında bilinmeyenler,kemal atatürkün hayatı,atatürkün ayakkabı numarası,atatürkün tc kimlik numarası,atatürkün köpeğinin adı,atatürkün foks adlı köpeği,atatürk ün sevdiği türküler,atatürkün sevdiği kitaplar,atatürkün yazdığı kitaplar,atatürkün ismini alan çiçek,atatürk çiçeği,atatürkün en sevdiği kitap,reşat nuri güntekin çalıkuşu,atatürkün hayatı,atatürk hakkında bilinmeyenler,atatürk ün son günleri,atatürkün ölümü,10 kasım 1938

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.