En Yeniler
Yükleniyoor...

Yağmur Damlasının Hızı Ve Özellikleri Nedir ?

Yağmur Damlasının Hızı Ve Özellikleri Nedir ?

Yağmur Damlasının Üzerine Uygulanan Kuvvetler

Yağmur damlası, bulut kümesi içinde toz parçacıklarını içine alarak yoğunlaşan su parçacıklarına su damlaları veya yağmur damlaları denir. Damlalar ilk aşamada, üzerilerindeki gerilim sebebiyle küresel bir şekilde oluşur. Yere doğru indikçe havada bulunan sürtünme nedeniyle küresel şekildeki damlalar düzleşmeye başlayarak şekillerini değiştirir.

Yağmur damlarının çapları genellikle 0.5-1 milimetre arasında olmaktadır. Lakin yere inerken diğer yağmur damlalarıyla birleşerek 5 milimetre çapına ulaşabilir. 5 mm çapına ulaştıktan sonra bu seferde hava sürtünmesinin üzerine uyguladığı kuvvet artması sebebiyle su damlacıkları dağılarak yeniden küçük çaplarda su damlacıklarına dönüşür. Gördüğünüz gibi burada doğal bir çevrim söz konusudur.


Yağmur Damlasının Hızı Ne Kadardır?

Yağmur damlasının hızı ise yağmurun damlasının büyüklüğü, şekli, kütlesi ve havanın yoğunluğuyla ilişkilidir. Çeşitli boyutlarda yağmur damlaları olması sebebiyle, çeşitli hızlarda olabilir. Yağmur damlaları kütle çekim etkisiyle yere doğru düşerken, üzerilerine etki eden kütle çekim kuvveti ile hava moleküllerinin oluşturduğu sürtünme kuvveti dengelendiğinde yağmur damları sabit bir hızla hareket etmeye başlar. Çapı yaklaşık 5 milimetre olan bir yağmur damlası saniyede yaklaşık 10 metre (yani saatte 36 kilometre) hızla hareket eder. Daha küçük yağmur damlalarının hızı ise daha düşüktür.

Yağmur Damlası İnsana Zarar Verir Mi?

Yağmur damlası, büyük bir yoğunluğa sahip değildir. Ayrıca yukarıdan aşağıya indikçe üzerine gelen sürtünme kuvveti (ki aynı mantıkta bir merminin havaya atıldıktan sonra yere daha az hızla düşmesini de sağlayan kuvvet) sebebiyle insanlara zarar vermemektedir. Eğer sürtünme olmasaydı o kadar yüksekten bırakılan su damlacıkları yerdeki çoğu şeye zarar verebilirdi.


Benzer Aramalar: yağmur damlası insana zarar verirmi , yağmur damlası kaç km hızla düşer , yağmur damlası nedir , yağmur damlasının hızı , yağmur damlasının özellikleri , yağmur damlasının saatteki hızı , yağmur damlası ne kadar hızla düşer , yağmur damlası neden hızlanmaz

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız değerlidir , en kısa sürede dönüş yapılacaktır.