Chrome Sekme Gruplama Özelliği

Google Chrome Sekme Gruplama Özelliği bir süredir test aşamasındaydı, herkesin kullanımına açılıyor. Google Chrome kullanırken onlarca sekme açanlardansanız, Google’ın sizin için iyi bir haberi var. Chrome’daki sekme karmaşıklığını giderecek ‘sekme gruplama’ özelliğini yakında herkese açıcaktır. Daha önce bası kısıtlı kullanıcılara sunulan bu özellik, çok yakında dünya genelindeki bütün Chrome kullanıcılarına sunulacak.Bu özellik ile aktif olarak kullandığınız sekmeleri gruplamanıza ve bu gruplar için etiketler oluşturmanıza izin verecek olan Google, sekmeler arasında kaybolmanızı önlemeyi hedefliyor.

Chrome Sekme Gruplama Özelliği
Chrome Sekme Gruplama Özelliği

Pek çok Chrome kullanıcısı aynı anda onlarca sekmeyi aktif olarak kullanıyor. Bu durum çoğu zaman istediğiniz sekmeyi bulamamanıza neden oluyor. Gruplama özelliği ile bu durumun önüne geçmeyi hedefliyor. Gruplama ve etiketlemelerle birlikte gitmek istediğiniz sekmeye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Chrome Sekme Gruplandırma Nasıl Yapılır?

Gruplama Özelliği Nedir?

Yeni bir sekme grubu oluşturmak için tek yapmanız gereken, bir sekmeye sağ tıklayıp ‘Yeni gruba ekle’ seçeneğine tıklamak olacaktır. Google Chrome, o sekmenin sol tarafına renkli bir nokta yerleştirecek. Bu noktaya tıkladıktan sonra sekmeye istediğiniz bir rengi seçebilir veya oluşturduğunuz sekme grubuna isim verebilirsiniz.

Aynı gruba eklemek istediğiniz diğer sekmelere de sağ tıklayıp ‘Mevcut gruba ekle’ diyerek, sekmeleri gruplandırabilirsiniz.

Oluşturduğunuz chrome sekmelerini kaldırmak için ise yine sağ tıklayıp ‘Sekmeyi gruptan kaldır’ diyebilirsiniz. Google’ın yayınladığı yeni özelliğin, sekme karmaşasını ortadan kaldırması ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunması bekleniyor. Sekme gruplama özelliği Google Chrome tarafından test edilmiştir.

Google tarafından paylaşılan bilgilere göre söz konusu özellik şu an için Chrome Beta için kullanıma sunuldu. Sekme gruplama özelliğinin oldukça kolay bir şekilde kullanılabildiğini de ekleyelim. Dilediğiniz sekmenin üzerinde sağ tıklayarak bir grup oluşturabilir veya o sekmeyi daha önce oluşturduğunuz bir gruba ekleyebilirsiniz.

Chrome sekme gruplarını oluştururken ise bu gruplar için bir isim etiketi ve renk seçtiğinizi de belirtelim. İsim ve renkler sayesinde dilediğiniz sekme veya gruplara ulaşmak çok daha kolay bir hale geliyor. Söz konusu sekme gruplama özelliği birkaç aydır Google Chrome tarafından test edildiğini ve önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcıları için sunulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir