Google Chrome Yeni Reklam Engelleme Özelliği

Google Chrome için geliştirdiği yeni reklam engelleme özelliği ağustos ayında yayınlamayı planlıyor. Chrome, fazlasıyla kaynak tüketen reklamları engellerken aynı zamanda pil tasarrufu da gerçekleştirmiş olacak.

Google Chrome, ağustos ayında yayınlayacağı yeni bir güncelleme ile Google Chrome’un çok fazla kaynak tüketen reklamları otomatik olarak engellemesini sağlayacak.

Kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen reklamları engelleme özelliği, yalnızca internet sitelerindeki abartı reklamları engellemekle kalmayacak, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için daha uzun bir pil ömrü de sağlayacaktır.

Google Chrome, pil ve ağ verileri gibi kaynakları orantısız şekilde kullanan bir reklam kategorisi belirlediğini açıkladı. Bu reklamlar, kullanıcının bilgisi olmadan madencilik gibi arka plan görevleri gerçekleştirebiliyor.

Arama devi, reklam engelleme özelliğiyle bu tarz istismarların önüne geçmeyi planlıyor.

Google Chrome Reklam Engelleme Akıllı Telefon Reklamları

Google Chrome
Google Chrome Reklam Engelleme Akıllı Telefon Reklamları

Google Chrome ürün yöneticisi Marshall Vale, blog yazısında yaptığı açıklamada;

Google Chrome akıllı telefon reklamları, kullanıcılarımızın pil ve veri planlarını korumak, onlara web’de iyi bir deneyim sunmak için reklamların kullanabileceği kaynakları sınırlayacak.Ayrıca bir reklam kaynak kullanımında sınıra ulaştığında, reklamın çerçevesi bir hata sayfasına yönlendirilecek ve kullanıcıya reklamın çok fazla kaynak kullandığını bildirecek.

Marshall Vale

Google Chrome engelleme özelliği, ‘ağır reklamlar’ olarak adlandırılan bu tür reklamların, tüm reklamların yalnızca %0.3’ünü oluşturduğunu ancak tüm reklamcılık ağı verilerinin %27’sini tükettiğini belirtiyor. Bu reklamlar cihazların CPU kullanımının %28’ini oluşturuyor ve pil ömrünü önemli ölçüde düşürüyor.

Google Chroma Reklam Engelleme Veri ve Kaynak Tüketimi

Veri Tüketim Grafiği
Google Chrome Reklam Engelleme Veri ve Kaynak Tüketimi

Google Chrome Reklam Veri ve Kaynak Tüketimi reklamlar +4 MB’den veri tüketirse, CPU’yu 30 saniyelik periyotlarda +15 saniyeden veya CPU’yu toplamda bir dakikadan fazla kullanırsa, kapatacağını söylüyor.

En büyük reklamcılık ağına sahip olduğu göz önüne alındığında tarafından sunulan çok küçük bir kısmının bu durumdan etkileneceğini tahmin edebiliriz.

Google Chrome tarayıcısı için reklam engellemeyi ağustos ayının sonundan itibaren sunmayı planlıyor. Google Chrome Bu gelişmeyle Opera, Firefox ve Vivaldi gibi mobil ve masaüstü tarayıcılarında bulunan reklamları engelleme özelliğini kendi tarayıcılarına da getirmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir