CentOS Bash Completion Nasıl Yapılır?

CentOS Bash Completion Linux tabanlı dağıtımların çoğunda ön tanımlı olarak gelen “bash” kabuğu komutları otomatik tamamlama özelliği ile bilinir. Bash ‘in bu özelliğine ek olarak artık sadece komutlar değil komutların yanında kullandığınız argümanlarıda tamamlama özelliğini ekleyebilirsiniz. Bu özellik çoğu Linux Debian tabanlı sistemlerde ön tanımlı olarak gelsede RHEL/CentOS sistemlerde ön tanımlı olarak gelmemektedir. (RHEL/Centos 7 GNOME/KDE hariç. Minimal kurulumlarda ön tanımlı gelmiyor.) Böyle bir özelliği/kolaylığı kullanmak isteyenler EPEL reposunda yer alan “bash_completion” paketini yükleyerek kullanabilirler.

RHEL/CentOS Sistemlere Kurulum

bash_completion paketin sisteminize kurabilmek için EPEL reposunun sisteminize eklenmiş olması gerekmektedir.

CentOS BashBourne Again Shell ), şüphesiz en popüler Linux kabuğudur , bunun pek çok Linux dağıtımında varsayılan kabuğudur. En etkileyici özelliklerinden biri, yerleşik “  bash completion  ” desteğidir.

Bazen TAB tamamlama olarak da adlandırılır , bu özellik bir komut yapısını kolayca tamamlamanıza izin verir. Kısmi bir komut yazmanıza izin verir, ardından komutu ve bash completion için [Tab] tuşuna basın. Mümkünse, tüm çoklu tamamlamaları listeler.

Bash gibi , neredeyse tüm modern Linux mermileri komut tamamlama desteğiyle birlikte gelir. Bu kısa kılavuzda, CentOS ve RHEL sistemlerinde Bash completion özelliğini nasıl açacağınızı göstereceğiz.

Komut satırında çalışmayı sizin için kolaylaştırmak için, bu işlemi yaparken yapmanız gereken birçok şeyden biridir:

Öncelikle, sisteminizde EPEL deposunu etkinleştirmeniz , ardından bash completion paketini ve bunun gibi YUM paket yöneticisini kullanarak bazı ekstraları yüklemeniz gerekir .

yum install bash-completion bash-completion-extras

Şimdi bash completion işlemini yüklediğinize göre , çalışmaya başlayabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir