Exchange Server 2016 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Exchange Server 2016 Mimarisi

Exchange Server 2016 Kurulumu, Roller, Exchange Server 2007 ve 2010’da MailboxClient AccessHub TransportUnified Messaging ve Edge olmak üzere 5 farklı parçaya ayrılabiliyordu. Exchange Server 2013’te bu rol dağıtılabilirliği 3’e düştü: Mailbox, Client Access ve Edge. Exchange Server 2016’da ise sadece 2 rol var: Mailbox ve Edge.

Exchange Server 2016 Kurulum Adımları

Bu yazıda kurguladığım Exchange Server organizasyonu basitçe aşağıdaki gibidir:

 1. Windows Server 2016 Standart üzerinde Mailbox rolüne sahip bir Exchange Server 2016.
 2. Yapıda Edge rolü yok. Dış dünya ile olan tüm e-posta akışı doğrudan Mailbox Server tarafından işletiliyor.
 3. Exchange Toolbox, Exchange Management Shell gibi yönetim araçları yine Mailbox sunucusu üzerinde çalışıyor.
 4. Yapıda tek bir Active Directory Forest ve tek bir Active Directory Domain mevcut.
 5. DC işletim sistemi sürümü, Forest ve Domain Functional seviyeleri: Windows Server 2016 Standart
Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Sistem Gereksinimlerinin Sağlanması

İşletim Sistemi Kurulumu

Sunucu işletimi olarak en az Windows Server 2016 gerekiyor. Standard veya Datacenter sürüm olabilir ancak grafik arabirimi olan kurulum seçeneği (with GUI) olması şart; Server Core desteklenmiyor. Ayrıca bölge ve dil ayarlarının Engilish & United States seçenekleriyle yapılandırılmış olmalıdır.Aksi takdirde mail atamazsınız…

Windows Feature Kurulumu

Mailbox rolü için gerekli Windows Feature’ları yükleyin. Bu iş için sunucu üzerinde administrator modda bir PowerShell konsolu başlatın ve aşağıdaki satırı yapıştırarak çalıştırınız.

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS

Ardından…

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Ardından sunucuyu restart yapmanız gerekir.

Exchange Server 2016 Önemli Gereksinimlerin Kurulumu

Eğer yüklü değilse aşağıda yer alan Runtime’ları yükleyelim..

 • .NET Framework 4.5.2
 • Microsoft Unified Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit

Windows Update Yapılması

 Şart değil ama önemli: Ön gereksinimleri yükledikten sonra Windows Update üzerinden tam güncelleştirme yapmanızı öneririm.

Active Directory ve Schema Update Yapılması

Exchange Server 2016 kurulum kaynağını hazırlayın ve sunucu üzerinden ulaşılabilecek şekilde konumlandırın.

 Her zamanki gibi Active Directory‘nin hazırlanması ve Schema update gerekiyor.

Öncesinde şunlar aklınızda bulunsun:

 • Schema yükseltme işlemini gerçekleştirecek hesap Enterprise Admins veya Schema Admins gruplarından birine üye olmalıdır.

Sunucuyu Domain’e Dahil Etmek ve Version Kontrolü

Sunucu işletim sistemini Active Directory domain üyesi yapınız.

Ayrıca aşağıdaki PowerShell satırını çalıştırarak Exchange Server Schema Version kontrolü yapabilirsiniz. Eğer ortamdaki ilk Exchange Server’ı kuruyorsanız ve henüz bir Schema update işlemi gerçekleştirmediyseniz sonuç boş dönecektir. Schema update işlemini tamamladıktan sonra sonuç 15317 değerinde dönmeli.

“Exchange Schema Version = ” + ([ADSI](“LDAP://CN=ms-Exch-Schema-Version-Pt,” + ([ADSI]”LDAP://RootDSE”).schemaNamingContext)).rangeUpper

Exchange Server 2016 Kurulum Adımları

Exchange Server 2016 kurulumunu başlatmak için kurulum kaynağı içerisindeki setup.exe’yi çalıştırın.

Check for Updates adımında bu Exchange Server 2016’yla ilgili bir güncelleme olup olmadığı kontrol edilir.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Ürün bu yazının kaleme alındığı tarih itibariyle çok yeni olduğundan muhtemelen herhangi bir güncelleme görünmeyecektir. İlerleyin.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Kurulum için gerekli dosyalar hazırlanır.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

İlerleyin.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Lisans anlaşmasını kabul edin ve ilerleyin.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Use recommended settings seçeneği, oluşan bazı hata durumlarında otomatik olarak online bilgi bankalarının kontrol edilmesini ve eşleşen bir çözüm varsa gösterilmesini sağlar. Ama bunun yanında Exchange Server özellikleriyle ilgili bazı kullanım istatistiklerini de Microsoft’a göndermeyi kabul etmiş olursunuz. Bu fonksiyonları devre dışı bırakan Don’t use recommended settings ile arasında bir seçim yaparak ilerleyin.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Hani sunucu rolünü kurmak istediğinizi seçin. Mailbox rolü kurduğunuz sunucu üzerine Management tools otomatik olarak yüklenir. Ayrıca Mailbox ve Edge rollerini aynı sunucu üzerine kuramazsınız (zaten kurmamalısınız).

Yine Server Role Selection penceresindeki Automatically install Windows Server roles and fetaures that are required to install Exchange Server seçeneği, başta sağladığımız Windows fetaures gibi ön gereksinimlerin seçilen role göre kurulum sihirbazı tarafından yüklenmesini sağlar. Bu da aklınızda bulunsun.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Kurulum yapılacak disk yolunu belirtin.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Senaryo gereği ortamdaki ilk Exchange Server kurulumu gerçekleştiği için aynı zamanda yeni bir organizasyon oluşturulacak. Bu yeni Exchange organizasyonu için bir isim belirtin.

Exchange Server 2016 Kurulumu
Exchange Server 2016 Kurulumu

Gereksinimler kontrol edilir. Mesela ben AD ve Schema update işlerini kurulum sihirbazına bırakmıştım. Aşağıda, az sonra bunların da gerçekleştirileceğiyle ilgili bilgi veriyor. Eğer sağlanması gereken eksikler tespit edilirse yine bu aşamada listelenir. Sorun yoksa Exchange Server 2016 kurulumunu başlatın.

Exchange Server 2016 Kurulumu

Kurulum aşağıdaki gibi ilerler.

Ve tamamlanır.

Kurulum tamamlandıktan sonra yukarıdaki şekilde finish butonuyla kurulum sihirbazını sonlandırabilirsiniz. Ardından tarayıcı içerisinde web tabanlı yönetim ara yüzü olan Exchange Admin Center açılır. Gerektiğinde https://SunucuAdi/ecp şeklinde de ulaşabilirsiniz.

Birçok önemli yönetimsel işlemi web tabanlı Exchange Admin Center üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün.

Exchange Server 2016 İlk Ayarlar

Exchange Server 2016 kurulumundan sonra sağlıklı bir e-posta iletişimi için tamamlamanız gereken birkaç adım daha var. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek bu adımları tamamlayın.

1) E-posta gönderimi için yeni bir Send Connector oluşturun.

Exchange Server kurulumuyla birlikte herhangi bir Send Connector oluşmaz. Siz yeni bir tane oluşturana kadar da dış dünyaya e-posta gönderemezsiniz. Bu iş kısa yoldan halletmek için Exchange Management Shell’i açın ve aşağıdaki PowerShell satırını kullanarak yani bir Send Connector oluşturun.

New-SendConnector –Name “First Send Connector” -Usage Internet –AddressSpaces “SMTP:*;1” –DNSRoutingEnabled $true –UseExternalDNSServersEnabled $false -ConnectionInactivityTimeOut 00:10:00 -MaxMessageSize “35 MB” -ProtocolLoggingLevel Verbose

Oluşan Send Connector’ün özellikleri şu şekildedir;

 • Adı “First Send Connector”
 • Herhangi bir Smart Host ile ilişkili değil. Doğrudan TCP/IP ayarlarında tanımlı DNS sunucusuna MX sorguları yaparak e-posta teslimi gerçekleştiriyor.
 • Dış dünyaya en fazla 35mb boyutunda e-posta gönderimine izin veriyor. (mesaj gövdesi + ekler)
 • Log’lama açık

Receive Connector Ayarlamak

Exchange Server olmayan sunuculardan e-posta alabilmek için Receive Connector ayarı.

Exchange Server 2016 kurulumu sonrasında Default Frontend isimli Receive ConnectorAnonymous Users seçeneği aktif şekilde geliyor. Bu yüzden Exchange Server olmayan e-posta sunucularından e-posta alabilmek için herhangi bir özel Receive Connector ayarı yapmanıza gerek yok.

Publishing Kurallarınızı Oluşturma

NAT ve gerekli ise diğer Publishing kurallarınızı oluşturun.

Exchange Server’ın dış dünyadan e-posta alabilmesi için Modem/Firewall/Router/Proxy artık her ne ile internet erişimi sağlanıyorsa o sistemler üzerinde 25 TCP (SMTP) portunun Exchange Server’a doğru NAT yapılmış olması gerekiyor. Bu yazıda Edge rolü kurulmadığı için NAT işlemi doğrudan Mailbox rolüne yapılmalı.

Eğer SMTP (Port:25) dışında AutodiscoverOWAOutlook Anyhwhere gibi servisleri de yayınlamak istiyorsanız 443 TCP (TLS) kuralına da ihtiyacınız olacak. Ayrıca sertifikayı kullanımı ve TLS trafiğini kimin sonlandıracağı gibi konular da önemli. Ancak SMTP trafiği açısından 443’ün herhangi bir önemi yoktur.

MX Kaydı Oluşturma

Mutlaka MX ve mümkünse SPF kayıtlarını oluşturun.

Özellikle e-posta teslimi sırasında diğer sunucularının sizin e-posta sunucunuzu bulabilmesi için ilgili alan adının (mail domain) DNS yönetimi altında MX kaydını oluşturmanız ve Exchange Server’ın dış IP adresine (NAT önündeki) işaret etmeniz gerekiyor. Yapıya göre değişmekle birlikte MX kaydı genellikle dış sorguları karşılayan DNS serverlar üzerinde oluşturulur.

Windows DNS servisi üzerinde MX kaydını aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca sunucunuz farklı bir sunucuya e-posta teslim ederken karşı taraf sizi doğrulamak için SPF kaydına bakıyor olabilir. Bu gibi durumlarda problem yaşamamak için aynı DNS zone altında bir de SPF kaydı oluşturun.

Windows DNS servisi üzerinde SPF kaydını aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz.

Son durumda ikisi şöyle görünür:

Exchange 2016 kurulumunu tamamlamış olduk..

İyi çalışmalar dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir