Kolay Yoldan Docker Kurulumu

Kolay Yoldan Docker Kurulumu ‘ndan bahsetmeden önce Docker hakkında bilgi vermek istiyorum. Uygulamalarınızı hızla derlemenize, test etmenize ve dağıtmanıza imkan tanıyan bir yazılım platformudur.

Docker yazılımları kitaplıklar, sistem araçları, kod ve çalışma zamanı dahil olmak üzere yazılımların çalışması için gerekli her şeyi içeren container adlı standartlaştırılmış birimler halinde paketliyor. Docker’ı kullanarak her ortama hızla uygulama dağıtıp uygulamaları ölçeklendirebilir ve kodunuzun çalışacağından emin olabilirsiniz.

Docker, kodunuzu çalıştırmanın standart bir yolunu sağlayarak çalışır. Docker, container’lara yönelik bir işletim sistemidir. Bir sanal makinenin sunucu donanımını sanallaştırmasına (doğrudan yönetme gereksinimini ortadan kaldırma) benzer şekilde container’lar da bir sunucunun işletim sistemini sanallaştırır. Docker her sunucuya yüklenir ve container’ları oluşturmak, başlatmak veya durdurmak için kullanabileceğiniz basit komutlar sağlar.

Docker çalıştırmak, geliştiricilere ve yöneticilere her ölçekte dağıtılmış uygulamalar oluşturma, gönderme ve çalıştırmanın yüksek oranda güvenilir, düşük maliyetli bir yolunu sağlar.

Her iki Docker lisanslama modelini destekler: açık kaynak kodlu Docker Community Edition (CE) ve abonelik temelli Docker Enterprise Edition (EE).

Kurulumu için verilen adrese girilir https://get.docker.com/. Aderese girdikten sonra istersek sağa tıklayıp farklı kaydet seçeneği ile sayfada çıkan kodu “.sh” uzantısı olarak kaydedebiliriz.

Kolay Yoldan Docker Kurulumu
Kolay Yoldan Docker Kurulumu

2. Bir yol olarak: “curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh” komutu çalıştırılarak “get-docker.sh” dosyası indirilir ve “sudo sh get-docker.sh” komutu ile script çalıştırılır.

Docker kurulum işlemi script sonlandıktan sonra tamamlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir